پوشک و لباس زیر مخصوص بی اختیاری ادرار در بزرگسالان


اگر دچار بی‌اختیاری (نشت) ادرار هستید، پوشیدن محصولات خاصی می‌تواند شما را خشک نگه دارد و به شما کمک می‌کند از ایجاد شرایط خجالت‌آور جلوگیری کنید. ابتدا، با پزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که علت نشت ادرار شما قابل درمان نیست. اگر نشت ادرار دارید، می‌توانید بسیاری از انواع محصولات بی‌اختیاری ادرار را خریداری کنید. این محصولات به خشک نگه داشتن پوست شما کمک می‌کند و باعث جلوگیری از بروز خارش و زخم‌های پوستی می‌شود. از پزشک خود بپرسید کدام محصول برای شما بهتر است. انتخاب آن بستگی به میزان نشتی که دارید و زمان اتفاق افتادن آن دارد. همچنین ممکن است در مورد هزینه، کنترل بو، راحتی و نحوه استفاده آسان از محصول نگران باشید.

مبتلایان به بی‌اختیاری یا نشت ادرار همواره از خیس شدن لباس‌های خود خجالت می‌کشند و گاها حساسیت پوستی در این افراد نیز مزید بر علت می‌گردد. از این رو انواع مختلفی پوشک و لباس‌های مخصوص بی‌اختیاری ادرار برای این دسته از افراد، بسته به جنسیت و شدت مشکل آنها، به بازار آمده است.

انواع و ویژگی‌ها


انواع مختلفی از محصولات جاذب برای مدیریت عدم کنترل روده و مثانه استفاده می‌شود، از جمله:

پوشک کامل پارچه‌ای بزرگسالان

پوشک کامل پارچه‌ای بزرگسالان دقیقا همان چیزی است که از اسم آن بر می‌آید. در بیرون پوشش یک لایه خارجی ضد آب وجود دارد که معمولا از نایلون یا یک ماده ضد آب دیگر ساخته شده است و در داخل معمولا لایه‌هایی از مواد جاذب مانند گاز پانسمان و فلاونل وجود دارد. اغلب یک پوشش داخلی از پلی استر یا مواد دیگر برای جذب رطوبت و اجتناب از تماس آن با پوست قرار داده شده است. گیره‌های اطراف معمولا دارای قلاب و حلقه و یا بست‌های چفت شونده هستند. این پوشک‌ها به شلوارهای پلاستیکی نیاز ندارند و بسته به اولویت خریدار در ضخامت و جذب‌های متفاوت در دسترس‌اند. معمولا دارای چسبندگی در پاها و همچنین گاها دارای نوارهای چسبنده به کمر هستند. پوشک‌های کامل بزرگسالان در شکل‌های کشی نیز وجود دارند که در طرفین باز نمی‌شوند.

پوشاک پارچه‌ای بزرگسالان مرزدار

پوشک پارچه‌ای مرزدار یک پوشک پارچه‌ای است که بین پاها باریک‌تر و در عقب و جلو پهن‎تر می‌گیرد. این حالت اجازه می‌دهد تا سایز سفارشی‌تری داشته باشد که کم حجم‌تر است و نیاز به مواد کمتری دارد. مانند پوشک کامل ذکر شده در بالا، ماده جاذب معمولا در مرکز پوشک قرار گرفته و می‌تواند بسته به اولویت خریدار، شامل مواد، ضخامت‌ها و لایه‌های مختلف باشد. پوشک‌های مرزدار معمولا هیچ نوع پوشش بیرونی ضد آبی ندارند و باید با پلاستیک، وینیل، لاستیک یا سایر انواع شلوار ضد آب پوشانده شوند. این پوشک‌ها معمولا در کمر یا پاها هیچ نوع کششی ندارند.

پوشک‌های پارچه‌ای بزرگسالان صاف تا شده (از پیش تا شده)

همانطور که در تصویر می‌بینید، این پوشک‌ها، انواع مربعی قدیمی هستند که دارای پد ضخیم‌تر با ضخامت‌ها و تعداد لایه‌های مواد جاذب مختلف در یک سوم مرکزی پوشک و یک یا دو لایه از مواد پوشک در هر یک سوم کنار عرض پوشک هستند. این پوشک‌ها هیچ نوع کشی در کمر یا پاها ندارند و باید برای قرارگیری مناسب بین پاها تا شوند (از این رو نام از پیش تا شده دارد). این پوشک‌ها برای جذب و یا مقاصد مختلف دیگر، به خوبی پوشک، پد قابل تعویض و لایه اضافی در داخل یک پوشک یک بار مصرف دیگر یا پارچه‌ای عمل کند.

لباس زیر ضد آب

در حالی که اغلب به عنوان شورت پلاستیکی یا شورت لاستیکی ضد آب برای استفاده روی پوشک نامیده می‌شوند، می‌تواند تقریبا از هر ماده ضد آب و یا مقاوم در برابر آب، مانند پلاستیک، پی وی سی، نایلون و لاستیک ساخته شده باشد. این شورت‌ها می‌توانند در بسیاری از انواع، از جمله کشی، گیره دار، دارای بست‌های قلاب و حلقه‌ای، و غیره ... عرضه شوند. شایع‌ترین نوع یک شلوار ضد آب است که از نشت ادرار جلوگیری می‌کند.

پوشک یک بار مصرف بزرگسالان

همانطور که در تصویر نشان داده شده است، تعریف پوشک بزرگسالان یک بار مصرف و آنچه که هست، به خوبی دیده می‌شود. این پوشک‌ها رایج‌ترین راه حل برای افرادی هستند که به بی‌اختیاری کامل مثانه و یا عدم کنترل روده دچار می‌باشند. این پوشک یک محصول دارای مانع بیرونی  پارچه مانند  و یا پلاستیک ضد آب، ماده داخلی جاذب اغلب ساخته شده از سلولز کرکی و پلیمرهای دارای جذب فوق العاده و در بیرون داری کش پا، نوار چسب، یا بست‌های قلاب و حلقه است.

لباس زیر محافظ یک بار مصرف

این محصول که درست مانند شورت معمولی پوشیده و در آورده می‌شود و برای هر شرایطی از بی‌اختیاری ادرار خفیف تا عدم کنترل روده و یا مثانه شدید استفاده می‌شود، به نوع مارک یا شکلی که خریداری می‌کنید بستگی دارد. شورت‌های محافظ تمام یک بار مصرف موجود در بازار دارای کش‌هایی هم در قسمت کمر و هم پاها می‌باشند، تا از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. تعویض این پوشک بی‌اختیاری ادرار نیاز به درآوردن شلوار و کفش‌ها دارد، بنابراین ممکن است استفاده از آن برای برخی از مصرف کنندگان دشوار باشد.

سیستم پد و شلوار

این سیستم‌ها از یک شلوار کشی بافته تهیه شده است که بر روی یک پد بزرگ کشیده شده‌اند که همان اندازه و شکل پد داخل پوشک را دارد. تفاوت این است که هیچ بال جانبی یا نوار قلاب و زبانه حلقه وجود ندارد. پد ها در اندازه‌ها و جذب‌های مختلف از خیلی سبک (مناسب برای بی‌اختیاری استرسی یا سرریز ادرار و بی‌اختیاری خفیف روده مناسب است) تا پدهایی که برای بی‌اختیاری فوریتی و بی‌اختیاری بازگشتی و بی اختیاری کامل روده مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجود دارند.

لباس زیر کمربند دار

لباس زیر کمربند دار در واقع یک پد بزرگ است که از جلوی کمر تا پشت کمر و بین پاها قرار دارد و توسط کمربندهای کشی در طرفین نگه داشته می‌شود. این شورت‌ بی‎اختیاری به طور کلی برای بی‌اختیاری ادرار جزیی و بی‌اختیاری خفیف روده مؤثر هستند.

لباس زیر بدون کمری

لباس زیر بدون کمربند بسیار شبیه لباس زیر کمربند دار است با یک تفاوت که کمربندی که آن را در جای خود نگه دارد، در طرفین ندارد. در عوض، این محصول معمولا دارای یک نوار چسبنده در وسط لایه پلاستیکی یا پارچه مانند عقب است تا آن‌ها را به طور ایمن در لباس زیر شما یا در شلوار بافتنی یا توری نگه دارد.

محافظ مردان

گارد مردانه اساسا پدی است که متناسب با آناتومی مردان ساخته شده است. این محافظ، یک پد بلند است که در پایین دارای شکل فنجان مانند محصور شده با کش در اطراف می‌باشد تا از آسیب به بیضه‌ها و آلت تناسلی جلوگیری کند. معمولا در طرفین کش‌هایی دارد و از بیضه‌ها تجاوز نمی‌کند. این محصول فقط برای بی‌اختیاری ادرار طراحی شده است و برای محافظت از بی‌اختیاری روده استفاده نمی‌شود. این محصول برای مردان دارای بی‌اختیاری استرسی خفیف تا متوسط یا سرریز ادرار، از جمله مواردی که پس از عمل جراحی پروستات اتفاق می‌افتد، مناسب است و معمولا در لباس‌های زیر مردانه قرار می‌گیرد.

پد بی‌اختیاری ادرار زنان

این پدها از لحاظ اندازه و شکل شبیه به پدهای قاعدگی زنان هستند اما برای همین هدف استفاده نمی‌شوند. پدهای قاعدگی به طور کلی برای جریان آهسته‌ای از یک مایع غلیظ‌تر ساخته می‌شوند، بنابراین ممکن است در صورت بی‌اختیاری ادرار، به سرعت قدرت جذب نداشته باشند. پد‌های بی‌اختیاری برای ادرار مناسب‌تر هستند. این پدها معمولا برای کنترل بی‌اختیاری روده به اندازه کافی بلند نیستند. پدهای بی‌اختیاری زنان در جذب‌های مختلف از بی‌اختیاری استرسی بسیار سبک یا بی‌اختیاری سرریز ادرار تا جذب‌های به اندازه کافی بالا برای مدیریت بی‌‌اختیاری استرسی یا سرریز در تمام طول شب موجود می‌باشند.

پدهای دارای جذب بالا

این محصول دقیقا همان چیزی است که از اسم آن مشخص است. این نوع پد برای جذب بیشتر در داخل پوشک، لباس زیر محافظ یا شورت قرار می‌گیرد. دارای کش در قسمت پاها یا پوشش ضد رطوبت نیستند.

جمع کننده نشت ادرار مردان

این محصول به طور خاص برای مردان مبتلا به بی‌اختیاری چکه‌ای خفیف مانند بی‌اختیاری استرسی یا سرریزی طراحی شده است. یک محفظه است که آلت تناسلی داخل آن قرار می‌گیرد و محصول دارای پچ چسبنده در پشت است که به لباس زیر مردانه متصل می‌شود. این محصول برای بی‌اختیاری بسیار خفیف مناسب است و دارای حداکثر جذب 6 تا 8 اونس می‌باشد.