درمان واژینیسموس (درد هنگام مقاربت) زنان با توانبخشی لگن و صندلی مگنت

هنگامی که زنی مبتلا به واژینیسموس است، زمانی که چیزی مانند تامپول یا آلت تناسلی مرد، داخل واژنش می‌شود عضلات واژن او فشرده یا گرفته می‌شوند. این موضوع می‌تواند کمی ناراحت کننده یا دردناک باشد. واژینیسموس در تنگی غیرارادی عضلات اطراف واژن، عضلات کف لگن نامیده می‌شود. رابطه‌ی جنسی جایی است که بی‌اختیاری ادرار می‌تواند دردسر ساز شود. برآورد می‌شود که تا یک چهارم زنان مبتلا به بی‌اختیاری ادرار در طی مقاربت جنسی دچار نشت ادرار می‌شوند. این عارضه می‌تواند برای زنان شرم‌آور باشد و منجر به پرهیز آنها از برقراری رابطه جنسی شود، یا نگرانی آنها از نشت ادرار باعث می‌شود نتوانند آرام و ریلکس باشند و این امر منجر می‌شود از رابطه‌ی جنسی لذت نبرند.

اختلالات جنسی زنان مانند واژینیسموس به طور معمول با بی‌اختیاری ادرار (UI) مرتبط بوده است. زنان مبتلا به بی‌اختیاری ادراری با دنبال کردن درمان توسط توانبخشی کف لگن و عملکرد تحریک مغناطیسی در نشت ادرار و همچنین زندگی جنسی خود بهبود داشته‌اند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی بی‌اختیاری ادرار دکتر فرخانی با استفاده از جدیدترین متد توانبخشی لگن مانند بیوفیدبک، تحریک الکتریکی و ورزش و همچنین صندلی مگنت بسیاری از مشکلات مربوط به بی‌اختیاری ادرار و دردهای مقاربتی در خانمها را بطور کامل درمان می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما درباره دریافت درمان موثر بی‌اختیاری ادرار و واژینیسموس در کلینیک تخصصی بی‌اختیاری ادرار دکتر فرخانی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

انواع واژینیسموس


واژینیسموس به دو نوع تقسیم بندی می‌شود:

 • واژینیسموس اولیه: هنگامی که دخول واژن هرگز به انجام نشده است.
 • واژینیسموس ثانویه: هنگامی که دخول واژن یک بار به دست آمده است، اما دیگر امکان پذیر نیست، که به طور بالقوه به علت عواملی مانند جراحی زنان و زایمان یا پرتو می‌باشد.

بعضی از زنان پس از یائسگی مبتلا به واژینیسموس یا دخول غیر ممکن می‌شوند. وقتی سطوح استروژن کاهش می‌یابد، کمبود روان بودن واژن و کشش باعث ایجاد مقاربتی دردناک، استرس‌زا و یا غیرممکن می‌شود. این امر در بعضی از زنان می‌تواند منجر به واژینیسموس شود.

دیسپارونیا یا مقاربت دردناک


دیسپارونیا اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک جنسی است. این اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می‌شود، اما دیسپارونیا می‌تواند به علت کیست‌ها، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

علل واژینیسموس


پزشکان دقیقا نمی‌دانند که چرا واژینیسموس رخ می‌دهد. این معمولا به اضطراب و ترس از داشتن رابطه جنسی مرتبط است. اما معلوم نیست که کدامشان اول می‌آید، واژینیسموس یا اضطراب. برخی از زنان در هر شرایط و با هر چیزی واژینیسموس دارند. دیگر زنان این عارضه را فقط در شرایط خاصی دارند مثلا با یک شریک جنسی اما نه با دیگر شریکان و یا فقط با مقاربت جنسی، اما نه با تامپون‌ها و یا در طول مععاینات پزشکی. سایر مشکلات پزشکی مانند عفونت نیز می‌توانند باعث مقاربت دردناک شوند. بنابراین مراجعه به پزشک برای تعیین علت زمینه‌ای درد در طول رابطه جنسی مهم است.

نشانه‌های دردهای مقاربتی کدام‌اند؟


رابطه جنسی دردناک اغلب اولین نشانه از این است که زن مبتلا به واژینیسموس است. درد تنها با دخول رخ می‌دهد. این معمولا پس از عقب نشینی از بین می‌رود، اما نه همیشه. زنان درد را به عنوان یک احساس سخت توصیف کرده‌اند یا احساس می‌کنند که مرد به دیوار ضربه می‌زند. بسیاری از زنانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، هنگام قرار دادن تامپون و یا در طول معاینه لگن داخلی پزشک نیز احساس ناراحتی می‌کنند.

تأثیر بی‌اختیاری ادرار بر سلامت جنسی زن


سلامت جنسی برای ارزش خود، سلامت عاطفی و کیفیت کلی زندگی زنان اهمیت دارد. با این حال، بی‌اختیاری ادرار که عارضه‌ای رایج است، تأثیر منفی بر عملکرد جنسی دارد. بنابراین درمان بی‌اختیاری ادرار نشان داده است که عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد. همچنین آموزش عضلات لگنی نیز عملکرد جنسی در افراد مبتلا به بی‌اختیاری ادرار را بهبود می‌بخشد. گرچه مشکلات مربوط به سلامت جنسی پیچیده هستند و شامل عوامل روانی و فیزیکی می‌باشند، مهم است که درمان بی‌اختیاری ادرار به عنوان بخشی از مدیریت اختلال عملکرد جنسی در نظر گرفته شود.

نحوه تشخیص و آزمون‌های پزشکی دردهای مقاربتی چگونه است؟


تشخیص واژینیسموس معمولا با توصیف علائم شما آغاز می‌شود. پزشک احتمالا از شما راجع به اولین باری که متوجه مشکل شدید، تعداد دفعات رخ دادن آن، و عامل ایجاد آن سوال می‌پرسد. به طور معمول، پزشک شما همچنین درباره سابقه جنسی شما سوال خواهد کرد، که ممکن است شامل سوالاتی در مورد اینکه آیا تا به حال آسیب‌های جنسی یا سوء استفاده داشته‌اید با نه، باشد. به طور کلی، تشخیص و درمان واژینیسموس به معاینه‌ی لگن نیاز دارد. برای زنان مبتلا به واژینیسمس رایج است که از معاینه‌ی لگن ترسان و مضطرب باشند. اگر پزشک شما یک معاینه لگن را توصیه می‌کند، می‌توانید در مورد روش‌هایی که معاینه را برای شما آسان‌تر می‌کند، با او صحبت کنید. بعضی از زنان ترجیح می‌دهند که از stirrups استفاده نکنند و سعی می‌کنند که موقعیت‌های فیزیکی مختلف را برای معاینه امتحان کنند. ممکن است در صورت استفاده از آینه برای اینکه ببینید پزشک چه کاری انجام می‌دهد، احساس راحتی بیشتری کنید. وقتی یک پزشک مظنون به واژینیسموس است، به طور معمول تا آنجا که می‌شود به آرامی معاینه را انجام خواهد داد. آنها ممکن است به شما پیشنهاد کنند که دست و یا ابزار پزشکی را به مهبل‌تان هدایت کنید تا دخول راحت‌تر شود. شما می‌توانید از پزشک خود بخواهید که هر مرحله از معاینه را همان طور که پیش می‌رود برای شما توضیح دهد. واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.

سکس تراپی و مشاوره

آموزش به طور معمول شامل یادگیری در مورد آناتومی بدن شما و آنچه که در طول تحریک جنسی و رابطه جنسی اتفاق می‌افتد، است. شما اطلاعاتی در مورد ماهیچه‌های درگیر در واژینیسموس نیز دریافت خواهید کرد. این می‌تواند به شما در درک چگونگی عملکرد قسمت‌های بدن و نحوه پاسخ بدنتان کمک کند. مشاوره ممکن است با شما به تنهایی یا همراه با شریک جنسی‌تان باشد. کار با مشاور که متخصص در اختلالات جنسی است، ممکن است مفید باشد. تکنیک‌های آرامش‌بخش و هیپنوتیزم همچنین ممکن است باعث آرامش شده و در داشتن احساسی راحت‌تر و بهتر در رابطه‌ی جنسی به شما کمک کند.

دیلاتورهای واژینال

پزشک یا مشاور شما ممکن است یادگیری استفاده از دیلاتور واژن تحت نظارت یک حرفه‌ای را توصیه کند. دیلاتور مخروطی شکل را در واژن خود قرار دهید. دیلاتورها به طور پیوسته بزرگتر می‌شوند. این به عضلات واژن کمک می‌کند تا کشیده شوند و انعطاف پذیر باشند. برای افزایش صمیمیت از شریک جنسی خود بخواهید که دیلاتور را وارد واژن کند. پس از اتمام دوره درمان با مجموعه‌ای از دیلاتورها، شما و شریک جنسی‌تان می‌توانید سعی کنید دوباره رابطه جنسی داشته باشید.

تمرینات کگل

برای انجام تمرینات کگل به طور مکرر عضلات کف لگن را که واژن، رکتوم ومثانه را کنترل می‌کند، شل و سفت کنید. وقتی ادرار می‌کنید، می‌توانید این عضلات را معلوم کنید. پس از شروع ادرار، جریان را متوقف کنید. برای انجام این کار از عضلات کف لگن استفاده می‌کنید. ممکن است احساس کنید که سفت می‌شوند و حرکت می‌کنند. این عضلات مانند یک گروه حرکت می‌کنند، به همین ترتیب همگی در یک زمان منقبض و شل می‌شوند. انجام این تمرینات به شما کمک می‌کند تا زمانی که عضلات شما منقبض و شل می‌شوند آنها را کنترل کنید. این مراحل را دنبال کنید:

 • مثانه خود را خالی کنید.
 • عضلات کف لگن خود را منقبض کنید، و تا 10 بشمارید.
 • عضلات خود را شل کنید و تا 10 بشمارید.
 • این چرخه را 10 مرتبه، 3 بار در روز تکرار کنید.

برای موفقیت عضلات کف لگن خود را تقویت کنید، هنگام انجام تمرینات عضلات شکم، باسن یا ران را درگیر نکنید.

بیوفیدبک

دستگاه به داخل مهبل (واژن)، مقعد یا رکتوم وارد می‌شود تا مشخص شود آیا بیمار از عضلات مناسب برای کنترل ادرار استفاده می‌کند یا خیر. بیوفیدبک به بیماران در بهبود قدرت و هماهنگی عضلات کف لگن کمک می‌کند. درباره بیوفیدبک بیشتر بدانید.

فیزیوتراپی

این درمان‌ها می‌توانند به تقویت عضلات لگن کمک کنند، که ممکن است درد لگن و مثانه، اسپاسم‌های مثانه، نشت و نیاز اورژانسی برای ادرار کردن را کاهش دهد. درباره فیزیوتراپی کف لگن بیشتر بدانید.

صندلی مگنت روش نوین درمان برای دردهای مقاربتی و بی‌اختیاری ادرار

صندلی مگنت پالس میدان مغناطیسی را به عضلات کف لگنی واژینیسموس و بیماران مبتلا به بی‌اختیاری آزاد می‌کند. پالس میدان مغناطیسی اعصاب و عضلات کف لگن را غیر متعادل می‌کند، مشروط بر اینکه عضلات لگن بدون تلاش بیماری که روی صندلی درمان نشته است تمرین داده می‌شوند. این روش بدون عارضه است و شامل قرار دادن یک الکترود در بیمار آنگونه که برای تحریک الکتریکی واژن و مقعد استفاده می‌شود، نیست. یک درمان معمول 6 هفته با 3 جلسه در هفته طول می‌کشد. هر جلسه 20 دقیقه طول می‌کشد. بیماری که تحت درمان قرار می‌گیرد لباس کامل می‌پوشد. همچنین اثبات شده که این منجر به نشانه‌های زیر می‌شود:

 • سندرم درد لگن
 • پروستاتیت مزمن
 • استرس مردان و زنان و بی‌اختیاری
 • خاصیت کشسانی واژن پس از دریافت
 • اختلال لذت جنسی زن
 • بی‌اختیاری مدفوع
 • بی‌اختیاری ادرار پس از عمل